Nyomtatás

A diósgyőri várA diósgyőri várAz operafesztiválnak otthont adó Miskolc Borsod-Abaúj-Zemplén megye székhelye, szellemi és gazdasági központja. A Bükk hegység lábánál fekvő város 160 000 lakosával Magyarország negyedik legnépesebb városa. A nyugat-keleti irányban 27,5 km hosszan elnyúló település a Szinva-patak medencévé táguló völgyében, valamint ennek mellékvölgyeiben és a pataknak a Sajó folyó felé nyúló lejtőjén fekszik.

A honfoglalás után Bors vezér alakította ki Borsod és Diósgyőr várával Borsod vármegyét. Utódai, az ösi Miskóc nemzetség birtokolták a környéket 1312-ig. 1364-ben I. Lajos Miskolcot a diósgyőri királyi váruradalomhoz csatolta, és ettől kezdve a település 1848-ig királyi, illetve királynéi várbirtok volt.

Miskolc egyik fontos támaszpontja lett II. Rákóczi Ferenc küzdelmeinek, 1704 tavaszán itt volt a fejedelem főhadiszállása is. 1720-tól kezdve Miskolc folyamatosan a megye székhelye, egyúttal lüktető életű kereskedelmi központja lett. 1770-ben Fazola Henrik megalapította az ómassai vasolvasztót, a későbbi kohászati művek ősét.

1823-ban épült meg Magyarország első magyar nyelvű kőszínháza, a Miskolci Nemzeti Színház, amely a Bartók Plusz Operafesztivál helyszínét is biztosítja.

1878. augusztus 30-31-én a Bükk hegységből lezúduló árvíz elpusztította a város nagy részét.

A XIX. század végére a szénbányászat és a vasgyártás mellett az üveg- és papírgyártás szintén a város életét meghatározó nagyiparrá alakult. 1945 után Miskolchoz csatolták Diósgyőrt, Hejőcsabát, 5 évvel később pedig Görömbölyt, Tapolcát, Szirmát és Hámort. Miskolc 1949 óta egyetemi város, a Miskolci Egyetem ma a vidék legnagyobb egyeteme, az országban a legnagyobb universitas.

Miskolcot környezetének szépsége, nagyvárosias élénksége, kulturális intézményei, szállodái és vendéglátó szolgáltatói Miskolcot elsőrangú idegenforgalmi központtá avatják. Környezetében Lillafüred, Miskolctapolca és Diósgyőr számos látnivalót kínál. A történelmi műemlékekben gazdag város zenei fesztiváljai nemzetközi hírűek. A város kultúrapártoló tevékenysége révén 2008-ban elnyerte a Kultúra Magyar Városa címet.

Miskolc város hivatalos honlapja »