Giuseppe Verdi művét, a teljes Traviata operát szabadtéren, az „Ezrek operája” programban a Technika Háza előtt vitte színre a fesztivál. Ezen a napon zajlott az Ez történt Bécsben című operett ősbemutatója a Nagyszínházban.
Opera mindenkinek! ‒ Leget, leggel…
Születésének 200. évfordulója alkalmával a 19. század legnépszerűbb olasz zeneszerzője, a 18 operát komponált Giuseppe Verdi (1813-1901) egyik legismertebb művét, a Traviatát vitte színre a Bartók Plusz Operafesztivál szabadtéri, ingyenes előadásként.
Az 1853-ban tartott ősbemutatóval ellentétben, mikor is a velencei Teatro la Fenice operaházban nem aratott éppen osztatlan diadalt a párizsi kokott tragikus szerelméről szóló darab, a Bartók Plusz 2013 alkalmával, Miskolcon ugyancsak jelentős sikert ért el.
A Traviata, a szó eredeti eredeti jelentése szerint az ’útról letért’ (tra via) vagy ’tévútra került’ az „Ezrek operájában” épphogy nem a tévutat jelentette: egy hagyományos rendezői elvek szerint „összerakott” zenedráma, amely szereplőválasztása és látványvilága alapján bármely színpadon megállta volna a helyét. Az opera műfaja számára minden bizonnyal meghódította a közönséget, amely éjfélig, az utolsó akkordok lecsengéséig figyelmesen, a művészet iránti elkötelezettséggel kísérte végig az előadást.
első felvonás), szerdán a Népkertben (második felvonás), és végül pénteken az egész estés mű bemutatójával a Technikai Háza előtt . Az első hangtól az utolsóig…
A teljes opera bemutatásával „összeállt a kép”. Egymás mellé kerültek a mozaik-darabok, amelyeket a fesztiváli produkció alkotói egy héten keresztül rakosgattak egymás mellé a város különböző helyszínein: hétfőn a Szinva teraszon (A Traviata-bemutató kapcsán szerénytelenség nélkül állítható: az opera Miskolcé, Miskolc az operáé lett ezen az esten. A naplóíró pedig csak ismételheti a tavalyi Tosca-előadás után megfogalmazott gondolatait: különleges este volt, páratlan közösségi esemény, zeneünnep, amelyhez nem kellett más, „csak” nagyszerű művészek, egy kis rendezői varázslat és Verdi. A régi jó Verdi, aki olyan muzsikát komponált, amely abszolút emberi. Olyat, ami a szívhez és a lélekhez szól…
Bécsi sztori
A Bartók Plusz közönsége ‒ akárcsak a naplóíró ‒ mindig nagy várakozással néz a Szegedi Egyetem Zeneművészeti Karának produkciói elé, amelyek az utóbbi időszakban időről időre üde színfoltot jelentettek a fesztivál programjában.
Ez történt Bécsben című operettjét mutatták be ‒ a társaság történetében először a Nagyszínházban.
Az egyetemi „társulat” ez alkalommal egy debütáló szerző, az alig 18 éves Iván SáraAz operetta, avagy az „operácska” műfajidegen az operafesztiválon, ez alkalommal azonban talán eltekinthetünk az „eltévelyedéstől”. Friss, mai, kortárs, fiatalos darab, amely nem is akart több lenni annál, ami: egy kezdő szerző első műve, és az énekesi pálya elején álló szólisták közös produkciója. A folytatást pedig eldönti a jövő. A lelkesedés mindenesetre meggyőző…