A közönség elé kerültek a Bartók Plusz operaíró versenyére beérkezett művek. Ősbemutatók „futószalagon” a Kamaraszínház színpadán...
Felolvasó „operaszínházi” előadásokon ismerhette meg a közönség a Bartók Plusz Operafesztivál első alkalommal kiírt operaíró versenyére beérkezett pályaművek közül azt a hármat, amelyeket a versenyzsűri az előválogatása után bemutatásra ajánlott.
A Kamaraszínházban zajló versenyprogramban délelőtt Szilágyi Miklós-Horváth György: Ostrom opera – Kőszeg 1532 című művét, majd az akár a „világ legrövidebb operája” címért is elindítható Taci! (Hallgass!) kompozíció került színre, Girolamo Deraco olasz zeneszerző munkája. Este került sor Németh Norbert: Hazug románc című operájára, amelyet olasz nyelven hallhatott a közönség.
Az ember tragédiája művét is bemutatta a fesztivál.
A versenyelőadások közötti idő éppen egy ősbemutatóra volt elegendő – az eddig táncdalszerzőként ismert Dobos Attila:Az operaverseny napja afféle főpróbája volt a fesztivál zárónapi gálájának, amelyen ezeknek a műveknek a részletei zenekari hangszerelésben és nagyzenekari kísérettel kerülnek a fesztiválközönség elé.
A versenyen azonban csupán egyetlen szál zongora képviselte a zenekart, így a műveknek csak a strukturális vázukkal, dalszerű megformálásban ismerhette meg a hallgatóság. A karmesterek – Philippe de Chalendar (Ostrom opera és a Taci), valamint Cser Ádám (Hazug románc) – és a kórus azonban éppúgy a helyükön voltak, mint a teljes egészükben szcenírozott daraboknál szokás. Teljesítményük figyelemre méltó, hiszen alig egy hét volt az előadások tető alá hozására, miközben a fesztivál más előadásaiban is közreműködtek. A rendezés és a díszlet ugyanakkor egy lehetséges, teljes színpadi változat csíráját hordozta magában.
Megkapta ezt a lehetőséget a minimalista elvek szerinti Taci is: a „szóló” előadás 8 másodpercét követően további 8 alkalommal színpadi helyzetgyakorlatként, majd újabb 8 alkalommal egy énekesnő mindennapjainak apró jeleneteit állította elénk. Így mindösszesen tizenhét különböző megközelítésben került színre az egyszavas darab.