Tanulmányait Cigándon kezdte, majd az Állami Balettintézetben folytatta a Tímár Sándor vezette néptánc tagozaton. Diploma után a Magyar Néphadsereg Művészegyüttesében dolgozott szólistaként, illetve koreográfusként Novák Ferenc táncszínházi alkotásaiban. Fellépett számos táncfilmben.
Turnéi és tanulmányútjai során szinte valamennyi kontinensen megfordult. Visszatérése után az Állami Népi Együttes, a Honvéd Táncszínház, a Budapest Táncegyüttes számára készített koreográfiákat.
Irányításával 2000-ben megszületik az ExperiDance Tánctársulat, melynek célja a rendkívül gazdag magyar tánchagyományok megismertetése és népszerűsítése. A táncszakma nagy elismerését, az Európa Magyar Táncdíjat 2001-ben az ExperiDance társulata nyerte el.
Román Sándor koreográfusként emellett a Nemzeti Színházban és számos vidéki színházban, több rendezővel együtt, évente különböző műfajú előadást hoz létre. Több film rendezőjével is dolgozott együtt (Jancsó Miklós, Bereményi Géza, Novák Emil, Meskó Zsolt) a filmek koreográfusaként és aktív közreműködőjeként. A színházban és filmezésben felhalmozott tapasztalatait az ExperiDance együttesben sűríti össze, melynek eredménye egy új táncstílus létrejötte.
A kortárs táncművészet mellett elkezd a klasszikus balettel foglalkozni, hiszen az Állami Balett Intézet mesterképzésén klasszikus balettmesteri diplomát szerez. Dolgozik a Táncművészeti Főiskolán, a Győri és a Pécsi Balettnek, a Szlovén Nemzeti Operában Ljubljanában és a Bolzano Városi Színházban. Célja, hogy a balettművészetbe beleépítse azokat a magyar elemeket, melyek egyedi stílusjegyeket hoznak létre a klasszikus műfajban, de megtartva annak hagyományait is. 2006-ban "Érdemes Művész" kitüntetésben részesítik.
2007-ben a nagysikerű németországi "Apassionata" lovas európai turnésorozat rendezője és koreográfusa. A turné nyolc hónapja alatt 350 000 nézőhöz jutott el Európa-szerte.
2007. július 14-én Nagyidán, a "Nagyidai cigányok" díszelőadása után ünnepélyes keretek között Nagyida díszpolgárává választották.
2008. március 15-én átvehette a "Magyar Köztársaság Bíbor Tiszti Keresztje" kitüntetést a magyar tánckultúrában elért, letett eredményeiért.
2008. június 7-én a Nemzeti Színházban ünnepélyes keretek között, mint a legfiatalabbak egyike - egy a szakmai értékeket képviselő kuratórium és a nézők döntése, szavazata alapján - beválasztásra került a "HALHATATLANOK TÁRSULATÁBA", s ezzel "Örökös Tagja" lett a mindössze 70 művészt tömörítő elit klubnak.
2010 májusában Gundel Művészeti Díjjal jutalmazzák eddigi pályafutását.
Operafesztiváli fellépése:
2012. 06. 08., 11.
» 3Bartók
2004. 06. 23.
2002. 06. 21.
» Bartók – Táncmű