A Kossuth-díjas Novák Ferenc művészeti igazgató irányításával a tánckar 1983-tól (Foltin Jolán, Zsuráfszki Zoltán és mások személyében) maga köré gyűjtötte a „magyar néptánc iskola” legjelentősebb koreográfusait. A néptánc mozgáskincséből építkező táncszínházi vállalkozásaival rövidesen európai hírnevet szerzett. A 2007-ben a Budapest Táncegyüttessel – Honvéd Táncszínház néven – egyesült társulat művészeti vezetője Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas, Érdemes Művész koreográfus lett. A társulat 2014-ben vette föl a Magyar Nemzeti Táncegyüttes nevet.
A Honvéd Táncszínház neve 2014. július 1-jétől Magyar Nemzeti Táncegyüttesre változott. Az új név jól kifejezi a Társulat hazai, európai és tengeren túli küldetését, a Kárpát-medencei magyar néptánckincs megismertetéséért és népszerűsítéséért végzett felelősségteljes és professzionális munkáját. Az új név külföldön egyértelműen azonosítható és idegen nyelvekre pontosan lefordítható megnevezést nyújt, valamint hagyománytisztelettől vezérelve őrzi örökségét.
A Magyar Nemzeti Táncegyüttes tánckara Magyarország legnagyobb létszámú, 40 tagú (20 pár) hivatásos néptánc együttese. „Anyanyelve” a Kárpát-medence néptánckincse, amelyből a nagy-formátumú történelmi táncjátékoktól az autentikus folklór műsorokig, a rockoperáktól a népi hagyományainkon alapuló mesedarabokig terjedő, sokszínű repertoár építkezik. Valamennyi produkció közös jellemzője a rendkívüli dinamika, a néptáncok virtuozitása és a színpadképek látványossága.
Az együttes táncelőadásai Budapesten, vidéken, a Kárpátmedence magyar lakta területein rendszeresen láthatók. A táncegyüttest a világ különböző országaiba is sokat hívják.
A Honvéd Együttes és tánckara – az EuropaS Magyar Táncdíjjal kitüntetett Magyar Nemzeti Táncegyüttes – művészeti vezetője Zsuráfszky Zoltán táncművész, koreográfus, Kossuth-díjas kiváló művész.
Operafesztiváli fellépésük:
2017. 06. 17.
» Kodály mesével és tánccal – Háry János | Páva-variációk
2009. 06. 18.
2006. 06. 19.