Várdai István, a Bartók Plusz Operafesztiválon tavaly fellépett csellóművész volt a leggyakrabban koncertező csellista a világon 2016-ban. A koncertzongoristák sorában a 3. helyen Várjon Dénes, 6. helyen Schiff András, míg a szólóhegedűsök között 6. helyen Baráti Kristóf szerepel.
A világ legnagyobb komolyzenei adatbázisa, a Bachtrack a 2016. évben megrendezett 32 000 hangverseny, opera-, tánc- és balett előadás összesítéséből készített statisztikát, amely számos meghökkentő, a magyar zeneművészek világát tekintve igencsak elismerő megállapítást tartalmaz.
A karmesterek, zongoristák, csellisták és hegedűsök 2016-os toplistájából derült ki, hogy a világ legkeresettebb csellóművésze Várdai István, a harmadik legfoglalkoztatottabb koncertzongorista Várjon Dénes, akit a hetedik helyen Schiff András követ, míg Baráti Kristóf a hatodik legkapósabb hegedűművész.
A világ komolyzenei életének adatait 2010-től összesítő Bachtrack megállapítása szerint a pódiumokon legtöbbet játszott zeneszerző W.A. Mozart és L.v. Beethoven (az 5. szimfóniát játszották 2016-ban a legtöbb alkalommal).
A leggyakrabban játszott operaszerzők rangsorában Verdi és Puccini előtt ugyancsak Mozart vezet a legtöbbször színre állított A varázsfuvolával, amely 2016-ban megelőzte a szerző másik darabját, a Figaro házasságát (igaz, csupán egyetlen előadással!).
A tánc területén változatlan az orosz dominancia: magasan vezet Csajkovszkij A diótörővel, amit A hattyűk tava és a Csipkerózsika követ. Shakespeare születésének 400. évfordulója ellenére Prokofjev Rómeó és Júlia balettje „csupán” az 5. helyre került.
Az operaházak aktivitását jelző statisztikában élen áll a Magyar Állami Operaház, amely évi 305 produkciójával messze megelőzi az egyébként is aktív orosz Mariinszkij Színházat.
(Forrás: Bachtrack »)